قرارداد

قرارداد حاضر فی مابین اشخاص ذیل (اطراف قرارداد) مطابق با مادهٔ ۱۰ و ۲۱۹ قانون مدنی و سایر قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، به شماره و تاریخ فوق، در شهر تهران منعقد شد و شرایط و مفاد آن از تاریخ امضاء برای اطراف قرارداد لازم‌الاجرا گردید:

 

۱- شرکت رسید پردازش هوشمند به شماره ثبت ۵۰۹۶۰۸ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۷۷۴۴۱۰ به نمایندگی آقای سید مجید رضوی به عنوان مدیرعامل، به نشانی تهران، میدان فرهنگ، کوچه پیوند ۲، پلاک ۸، که از این پس «رسید» نامیده می‌شود،

۲- آقا/خانم/شرکت ………………………………. به شماره ملی/شماره ثبت …………. و شناسه ملی ………………………… و به نمایندگی …………………………………. به نشانی ……………………………………………….. و آدرس الکترونیکی …………………………….  که از این پس «توسعه‌دهنده» نامیده می‌شود،

۳- شرکت آوای همراه هوشمند هزاردستان به شماره ثبت ۴۴۷۹۹۸ و شناسه ملی ۱۴۰۰۳۸۲۵۴۲۲ به نمایندگی آقای امین امیرشریفی به عنوان مدیر عامل و آقای حسام میرآرمندهی به عنوان عضو هیأت مدیره، به نشانی تهران، میدان فرهنگ، کوچه پیوند ۲، پلاک ۸، که از این پس «بازار» نامیده می‌شود.

 

مقدمه:
نظر به اینکه توسعه دهنده در نظر دارد کالا و خدمات خود (پیوست دو قرارداد) را در قبال دریافت وجه از کاربران از طریق برنامه موبایلی بفروشد و بدین منظور متقاضی دریافت خدمات پرداخت الکترونیکی است؛

نظر به اینکه بازار تمایل دارد در راستای ارتقا و شناخته شدن کیف پول بازار، پرداخت های الکترونیکی کاربران بابت کالا و خدمات از طریق کیف پول بازار و بدون پرداخت کارمزد انجام شود؛

نظر به اینکه رسید ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی بر بستر موبایل است،

بنابراین اطراف به شرح ذیل توافق نمودند:

 

ماده ۱- تعاریف و تفسیر قرارداد:

در این قرارداد رعایت مقررات زیر الزامی است:

الف) تاریخ طبق تقویم رسمی کشور است.

ب) هر جا که معنای عبارت ایجاب کند، کلمه مفرد معنای جمع و کلمات جمع معنای مفرد دارد.

برنامه موبایلی: شامل کلیه نرم‎افزارها، بازی‌ها و سایر محصولات دیجیتالی ساخته شده بر بستر اندروید است که برای توزیع و فروش از طریق کافه‌بازار مورد توافق اطراف قرارداد قرار گرفته و لیست آن به این قرارداد پیوست شده است. (پیوست یک)

قرارداد عرضه برنامه و محتوای دیجیتال: قراردادی که بین بازار و توسعه دهنده جهت انتشار برنامه موبایلی از طریق فضای کافه بازار منعقد شده است و یا منعقد می گردد.

کیف پول بازار: به اعتبار ریالی کاربر در کافه بازار که در حساب بانکی که مربوط به رسید می باشد نگه داری می شود، اطلاق می گردد.

کالا یا خدمات: شامل کلیه کالا و خدماتی است که به منظور عرضه از طریق برنامه موبایلی به کاربر، مورد توافق اطراف قرارداد قرار گرفته و لیست آن به این قرارداد پیوست شده است. (پیوست دو)

کاربر: فردی است که از طریق کافه‌بازار برنامه موبایلی را نصب می‌کند و از طریق آن اقدام به خرید کالا یا خدمات می نماید.

 

ماده ۲- موضوع قرارداد:

۳-۱ موضوع قرارداد عبارت است از ارائه خدمات توسط رسید به توسعه دهنده، مطابق با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و به شرح ذیل:

۱- تامین بستر و درگاه پرداخت الکترونیکی به نحوی که کاربران برنامه موبایلی بتوانند با استفاده از کیف پول بازار، وجوه بابت خرید کالا یا خدمات را پرداخت نمایند،

۲- دریافت و تجمیع وجوه ناشی از خرید کالا و خدمات در حساب امانی نزد بانک شهر و یا هر حساب یا حساب های دیگری که ممکن است در این راستا افتتاح گردد (“حساب امانی”)،

۳- انتقال وجوه ناشی از خرید کالا یا خدمات به حساب بانکی توسعه‌دهنده‌.

۳-۲ به منظور انجام موضوع این قرارداد، بازار موافقت می نماید که کاربران توسعه دهنده با استفاده از کیف پول بازار، نسبت به خرید کالا و خدمات و واریز وجوه به حساب امانی اقدام نمایند.

 

ماده ۳- مدت قرارداد:

قرارداد حاضر، به مدت یک سال از تاریخ امضای قرارداد معتبر و لازم‌الاجرا خواهد بود. اطراف قرارداد می توانند با تراضی نسبت به تمدید قرارداد اقدام نمایند.

 

ماده ۴ – حقوق و تعهدات رسید:

۴-۱ مبالغ پرداخت شده توسط کاربر ظرف ۴۸ ساعت به حساب بانکی توسعه‌دهنده واریز خواهد شد.

۴-۲ رسید متعهد است گزارش فروش را معادل کلیه مبالغ فروش در ماه، برای توسعه‌دهنده ارسال کند.

۴-۳ وبسایت رسید به آدرس (http://resid.ir)، ایمیل پشتیبانی به آدرس (support@resid.ir) و مرکز ارتباط با مشتریان به شمارهٔ ۴۱۲۵۳۳۳۳-۰۲۱ جهت اطلاع‌رسانی و ثبت درخواست‌های پشتیبانی در اختیار توسعه‌دهنده می‌باشد.بدیهی است هرگونه تغییر در موارد مذکور از سوی رسید، به اطلاع توسعه دهنده خواهد رسید.

۴-۴ تصفیه حساب با توسعه‌دهنده تحت شرایط مندرج در این قرارداد، قرارداد عرضهٔ برنامه و محتوای دیجیتال و  بندهای ۳ و ۷  از ماده اول متمم قرارداد‌ عرضهٔ برنامه‌ و محتوای دیجیتال صورت خواهد پذیرفت.

۴-۵ اگر رسید تحت هر عنوان به اشتباه یا من غیر حق، وجوه یا ارقامی را به حساب توسعه‌دهنده منظور کند و یا در عملیات پرداخت و انتقال وجوه و یا محاسبات هر نوع اشتباه یا مغایرتی رخ دهد، در هر موقع مجاز و مختار است که رأساً و بدون انجام هیچگونه تشریفاتی نسبت به رفع اشتباه و یا مغایرت و برگشت وجوهی که به حساب توسعه‌دهنده منظور شده است و انجام کلیه مقدمات و امور مربوط به آن اقدام کند، و توسعه دهنده می بایست در صورت لزوم کلیه اقدامات لازم به منظور تحقق بخشی موضوع این بند را اتخاذ نماید.

تبصره: در صورتی که وجوه موضوع این ماده به حساب بانکی توسعه‌دهنده واریز شده باشد، توسعه‌دهنده مجاز به برداشت وجوه مزبور نبوده و مکلف است به ترتیبی که رسید اعلام می نماید نسبت به استرداد وجوه اقدام نماید. در صورتی که توسعه دهنده متوجه اشتباه یا مغایرت شود مکلف است مراتب را بلافاصله به رسید اطلاع داده و مطابق ترتیبی که رسید اعلام می نماید، اقدام کند.

 

ماده ۵- حقوق و تعهدات توسعه‌دهنده:

۵-۱ توسعه‌دهنده مکلف است با هماهنگی رسید، نسبت به ایجاد امکانات و ساختار لازم فنی و فراهم نمودن امکان پرداخت از طریق کیف پول بازار و انتقال وجوه به حساب امانی اقدام نماید.

۵-۲ توسعه دهنده مکلف است مشخصات حساب بانکی خود را به ترتیبی که بازار یا رسید اعلام می نمایند، به صورت کتبی به همراه امضای صاحب یا صاحبان امضای مجاز اعلام نماید. حساب بانکی که صرفاً به ترتیب مذکور اعلام شده است، ملاک پرداخت به توسعه دهنده است.

۵-۳ با رعایت مفاد این قرارداد، توسعه‌دهنده مکلف است به کلیه تعهدات خود مندرج در قرارداد عرضهٔ برنامه و محتوای دیجیتال عمل نماید، و مندرجات قرارداد مذکور جز در صورتی که مخالف آن در این قرارداد تصریح گشته است و یا به تشخیص بازار از آن مستفاد می گردد، همچنان معتبر باقی خواهد ماند.

۵-۴ توسعه‌دهنده مکلف است صرفاً پس از دریافت تایید بازار مبنی بر پرداخت موفق، کاربر را به نحو مقتضی از پرداخت موفق مطلع نماید.

۵-۵ توسعه‌دهنده مکلف است کپی برابر اصل مدارک لازم جهت احراز اهلیت تجاری که جزو شرایط لازم برای دریافت درگاه پرداخت می‌باشد (از جمله نماد اعتماد الکترونیکی و یا سایر گواهی های مربوطه)، کپی برابر اصل مدارک هویتی مانند کارت ملی برای اشخاص حقیقی و آگهی آخرین تغییرات صاحب یا صاحبان امضای مجاز برای اشخاص حقوقی، و به طور کلی هرگونه اطلاعات مرتبط دیگری را در اختیار رسید قرار دهد.

 

۵-۶ توسعه‌دهنده مکلف است نسبت به اطلاع‌رسانی صحیح، دقیق و کافی در خصوص کالا یا خدمات مورد عرضه، نحوه و شرایط ارسال و تحویل و شرایط برگشت مطابق با ضوابط قانونی، در برنامه موبایلی اقدام نماید.

۵-۷ هر گونه مسئولیت در خصوص کیفیت و کمیت کالا و خدمات و نیز ارسال، تحویل و ارائه آنها و کلیه مسئولیت های قانونی در قبال هر شخص یا مقامی را که ناشی از عدم ارسال، عدم مطابقت کالا، خدمت و یا هزینه دریافت شده از کاربر با اطلاعات ارائه شده در برنامه و به طور کلی سایر موارد مربوطه باشد منحصراً بر عهدهٔ توسعه‌دهنده است. رسید صرفاً مسئول انتقال وجه از کاربر به توسعه دهنده است و هیچ گونه مسئولیتی در قبال عملکرد توسعه دهنده، کاربر و کالا و خدمات ندارد.

۵-۸ توسعه‌دهنده مکلف است کلیه مسئولیت‌های قانونی و قراردادی خود را به نحوی که رسید و بازار در قبال هرگونه شکایت یا اعتراض کاربران مصون نگه داشته شوند، به اطلاع کاربر برساند و همواره مقدمات و اقدامات لازم بدین منظور را اتخاذ نماید.

۵-۹ رسید و بازار مسؤولیتی در قبال کلیه کسورات قانونی، مالیات‌های تکلیفی و یا هر وجه دیگری که توسعه‌دهنده مطابق با قوانین مکلف به پرداخت آن‌ها در وجه کاربران یا هر شخص ثالث دیگری است، ندارند. کلیه مسئولیت ها و عواقب ناشی از رعایت نکردن قوانین مذکور بر عهده توسعه‌دهنده است.

۵-۱۰ توسعه‌دهنده مکلف است صرفاً به صورت شخصی از موضوع این قرارداد منتفع گردد و حق انتقال جزئی یا کلی موضوع این قرارداد را به اشخاص ثالث تحت هر عنوانی، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم ندارد.

۵-۱۱ توسعه‌دهنده متعهد است بستر و درگاه پرداخت الکترونیکی را صرفاً برای فروش و ارائه کالا و خدمات  ذکر شده در این قرارداد مورد استفاده قرار دهد. در صورت تغییر در کالا و خدمات، توسعه دهنده مکلف است مراتب را به صورت کتبی به رسید اعلام و در صورت موافقت کتبی رسید، تغییرات را اعمال نماید.

۵-۱۲ مسئولیت قیمت گذاری و انطباق آن با قوانین رسمی کشور بر عهده توسعه دهنده می باشد.

۵-۱۳ توسعه دهنده با امضاء این قرارداد اذعان می دارد که موضوع کالا یا خدماتی که در درگاه خود به فروش می رساند در چارچوب قوانین رسمی کشور است .

۵-۱۴ توسعه دهنده اظهار و تأیید می نماید که اولاً،  اهلیت قانونی و قراردادی لازم به منظور امضاء و اجرای مفاد و مندرجات این قرارداد را دارد، و ثانیاً از کلیه مندرجات این قرارداد و شروط آن آگاهی کامل دارد.

 

ماده ۶- حقوق و تعهدات بازار:

۶-۱ بازار مکلف است به کلیه تعهدات خود مندرج در قرارداد عرضهٔ برنامه و محتوای دیجیتال عمل نماید.

۶-۲ با امضای این قرارداد کلیه تعهدات مندرج در متمم قرارداد‌ عرضهٔ برنامه‌ و محتوای دیجیتال بجز بندهای ۳ , ۷  ماده ۱ ، کان لم یکن تلقی خواهد شد. در صورت بروز هر گونه تعارض یا تزاحم بین مفاد و شرایط این قرارداد با قرارداد عرضه برنامه و محتوای دیجیتال و/یا بندهای ۳ و ۷ متمم قرارداد اخیرالذکر به نحوی که عمل به آن ها در موردی خاص امکانپذیر نباشد، پیشنهاد بازار در خصوص نحوه حل تعارض یا تزاحم ملاک عمل خواهد بود.

۶-۳ بازار هیچ گونه تعهد و مسئولیتی در قبال حقوق و تعهدات رسید و توسعه دهنده و شروط مرتبط مندرج در این قرارداد ندارد.

 

ماده ۷- حوادث قهری

۷-۱ در صورت بروز هر نوع حادثه قهری از جمله جنگ، اعم از اعلام شده یا نشده، انقلاب‌ها و اعتصاب‌های عمومی، شیوع بیماری‌های واگیردار، زلزله، سیل و طغیان‌های غیر عادی‌، ‌آتش سوزی‌های دامنه‌دار و مهار نشدنی، طوفان و حوادث مشابه خارج از کنترل اطراف قرارداد و تصویب قوانین به نحوی که ادامه کار را برای هر یک از اطراف ناممکن سازد، در صورت اعلام مراتب مزبور ظرف سه روز از تاریخ حدوث حادثه قهری، هیچ یک از اطراف مسئول خسارت‌های وارده به اطراف دیگر در اثر این حوادث نیست. در صورت عدم اعلام ظرف مهلت تعیین شده کلیه مسئولیت ها و جبران هزینه‌ها و خسارات وارده به اطراف دیگر بر عهده متخلف از مفاد این ماده است. همچنین در طول مدت تعذّر، اطراف موظفند حداکثر تلاش خود را جهت حفظ اقدامات انجام شده به عمل آورند.

۷-۲ در صورتی که بروز حوادث قهری موجب تعیلق اجرای موضوع قرارداد برای مدتی بیشتر از یک سوم مدت قرارداد شود، هر یک از اطراف می توانند با اعلام کتبی نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید. کلیه حقوق اطراف تا زمان فسخ قرارداد، مطابق با شرایط این قرارداد پرداخت می گردد.

۷-۳ افزایش قیمت‌ها یا سطح دستمزدها، تورم، تغییر برابری نرخ ارزها و موارد دیگری از این قبیل تحت هیچ عنوان جزو موارد حوادث قهری محسوب نخواهد شد .

 

ماده ۸- قوانین و مقررات:

۸-۱ توسعه دهنده مکلف است همواره و به طور مستمر، از مطابقت عملکرد خود با قوانین و مقررات از جمله، بدون قید محدودیت، قانون تجارت الکترونیکی، دستورالعمل ها و الزامات اعطای نماد الکترونیکی، مصوبات شورای پول و اعتبار و بخشنامه های بانک مرکزی اطمینان حاصل کند و رسید و بازار را در مقابل هرگونه پیگرد قانونی مصون نگه داشته و شخصاً پاسخگو باشد.

۸-۲ با رعایت مندرجات مرتبط مذکور در ماده ۷ قرارداد حاضر، در صورت اصلاح و تغییر قوانین و مقررات به نحوی که بر عملکرد رسید و یا انجام موضوع این قرارداد تاثیرگذار باشد، قوانین و مقررات مذکور صرفنظر از میزان تاثیر آنها اعمال خواهند گردید و اطراف متعهد به رعایت آن ها می باشند.

 

ماده ۹- محرمانگی:

توسعه دهنده مکلف است قرارداد حاضر، کلیه اطلاعات، اسناد، مدارک، داده ها، مکاتبات، طرح ها، گزارشات و به طور کلی هر گونه موارد مرتبط صرفنظر از فرم فیزیکی یا غیر فیزیکی آن ها و همچنین صرفنظر از اینکه موارد مذکور دارای مهر محرمانه باشند و یا نباشند (“اطلاعات محرمانه”) را که در اثر اجرای این قرارداد از آن ها مطلع شده و یا به هر نحوی از انحاء بدان ها دسترسی پیدا کرده است، کاملاً محرمانه حفظ نماید و در صورت هر گونه تخلف به پرداخت کلیه خسارات وارده به رسید و بازار محکوم خواهد شد. این بند حتی پس از پایان، فسخ، انفساخ یا اقاله قرارداد نیز لازم الاجراء باقی خواهد ماند.

 

ماده ۱۰- خاتمه و فسخ قرارداد:

هر کدام از اطراف قرارداد می‌توانند در مدت اعتبار قرارداد با ارسال اخطار قبلی، قرارداد را فسخ نمایند.  بدیهی است با رعایت کلیه مندرجات و شروط این قرارداد، تصفیه حساب با توسعه دهنده تا تاریخ فسخ قرارداد صورت خواهد پذیرفت.

 

ماده ۱۱- تفسیر قرارداد

۱۱-۱ در تفسیر این قرارداد اوضاع و احوال حاکم بر انعقاد قرارداد و هدف از انعقاد آن لحاظ خواهد شد.

۱۱-۲ در صورتی که به موجب حکم دادگاه یا قوانین جاری کشور، هر یک از مقررات این قرارداد نامعتبر شناخته شود، اولاً خدشه‌ای به سایر مفاد قرارداد وارد نشده و ثانیاً پیشنهاد بازار در خصوص اجرای سایر مفاد قرارداد به نحوی که بیشترین تطابق را با ارادهٔ اولیه اطراف داشته باشد، ملاک عمل خواهد بود.

 

ماده ۱۲- اقامتگاه قانونی و مکاتبات

اقامتگاه قانونی، نشانی الکترونیکی و شماره تماس اطراف قرارداد همان است که در صدر قرارداد نوشته شده است. ارسال کلیه مکاتبات، ابلاغیه ها، اخطاریه‌ها و سایر موارد (“مکاتبات”) صرفاً به نشانی های پستی و الکترونیکی اطراف مندرج در این قرارداد معتبر و ملاک عمل خواهد بود. در صورت تغییر آدرس (اعم از پستی، الکترونیکی، شماره تماس)، هر یک از اطراف موظفند مراتب تغییر را فوراً به طرف های دیگر اطلاع دهند و در غیر این‌‌ صورت ارسال کلیه مکاتبات به نشانی‌ها و مختصات مندرج در قرارداد معتبر بوده و ابلاغ شده تلقی می‌گردد. با قید به اینکه کلیه مکاتبات اطراف قرارداد با پست الکترونیکی (ایمیل) مندرج در این قرارداد معتبر بوده و ملاک عمل در داوری و دادگاه و حسب مورد سایر مراجع ذیربط است.

 

ماده ۱۳- حل و فصل اختلافات

کلیهٔ اختلافات و دعاوی ناشی از این قرارداد و یا راجع به آن از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای آن در ابتدا از طریق صلح و سازش فصل خواهد شد. چنانچه اختلافات مزبور ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ اعلامیهٔ حدوث اختلاف از این طریق حل و فصل نگردد این امر به مرکز داوری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ارجاع می‌گردد که مطابق با قانون اساسنامه و آئین داوری آن مرکز با رأی یک نفر داور بصورت قطعی و لازم الاجراء حل و فصل گردد. داور علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاری ذی‌ربط را نیز مراعات خواهد نمود. شرط داوری حاضر، موافقتنامه‌ای مستقل از قرارداد اصلی تلقی می‌شود و در هر حال لازم الاجراء است.

تبصره:  ابلاغ رای داور به اطراف مربوطه از طریق پست سفارشی دو قبضه انجام خواهد شد.

 

ماده ۱۴- سایر مقررات

۱۴-۱ این قرارداد تابع قوانین جمهوری‌ اسلامی ایران است.

۱۴-۲ عدم اعمال هریک از حقوق بازار یا رسید (مصرح در این قرارداد) به منزلهٔ انصراف از حق اعمال و اجرای آن در آینده نخواهد بود.

۱۴-۳ قرارداد حاضر متضمن کلیهٔ توافقات اطراف بوده و توافقات و اظهارات پیشین، اعم از شفاهی و کتبی، در ارتباط با موضوع این قرارداد از تاریخ انعقاد فاقد هرگونه اثر خواهد بود.

۱۴-۴ قرارداد حاضر در ۱۴ ماده و در ۳ نسخه که تماماً حکم واحد را داشته توسط اطراف قرارداد تنظیم، امضاء و مبادله گردیده و اطراف متعهد به اجرای کلیه تعهدات مربوط به خود شده‌اند. هر گونه حذف، اضافه و تغییر در مفاد و شرایط این قرارداد و پیوست های آن منوط به توافق مکتوب اطراف قرارداد است.

 

 

پیوست یک (برنامه (های) موبایلی)

 

پیوست دو (کالا و خدمات)